Lankytojams duris atvėrė restauruoti Renavo dvaro sodybos rūmai
Liepos 27 d. po šiek tiek daugiau nei trejus metus trukusio atnaujinimo iškilmingai duris lankytojams atvėrė vienas geriausiai Žemaitijoje išlikusių dvaro ansamblių – Renavo dvaras.
Savivaldybės meras, Socialdemokratų partijos Mažeikių skyriaus pirmininkas A. Tenys džiaugėsi restauruotais Renavo dvaro rūmais ir dėkojo visiems prisidėjusiems prie šio kultūros paveldo atnaujinimo bei prikėlimo naujam gyvenimui.
Beje, daugeliui Lietuvos gyventojų Renavo dvaras gali būti atpažįstamas iš naujausio filmo apie Tadą Blindą scenų, kuriose vaizduojamas dvarininko Gruiniaus gyvenimas.
Rašytiniuose šaltiniuose XVI a. minimas medinis dvaras su šiaudiniu stogu, kuris buvo vadinamas Gaurų, vėliau, kai XVII a. pabaigoje jo šeimininkais tapo Renne giminė, dvarui pamažu prigijo Renavo pavadinimas. Antanas Renne vaikų neturėjo, taigi visą savo turtą užrašė Feliksui Mielžinskiui. Pastarojo našlė ir jos duktė Maria Janušova buvo paskutinės Renavo valdų savininkės.
Renavo rūmų ansamblis sukurtas XIX a. antrajame ketvirtyje, priskiriamas romantizmo laikotarpiui. Dvarų istorijos tyrėjas Romanas Aftanazis rašo, kad XX a. pradžioje Felikso Mielžinskio iniciatyva rūmų vidaus interjeras gerokai pakeistas. Rūmų interjeras atspindi kelis laikotarpius bei stilius. Čia buvo demonstruojama prabanga. Yra žinoma, kad Mielžinskiai itin didžiavosi Europos miestuose pagamintais senovinio porceliano dirbiniais. Garsėjo rūmų biblioteka.
Pasak projekto „Renavo dvaro sodybos rūmų pritaikymas viešojo turizmo reikmėms“ kuratorės, Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos, strateginio vystymo ir investicijų skyriaus vedėjos pavaduotojos, socialdemokratės Dalios Grygolaitienės, restauruotos dvaro rūmų patalpos: sutvarkytas fasadas, stogas, vandentiekio ir nuotekų tinklai, vidaus elektros tinklai, priešgaisrinė ir apsauginė signalizacijos, pakeisti langai, atnaujintos durys, laiptai, grindys, įrengta vaizdo stebėjimo sistema.
„Dalis rūmų patalpų pritaikyta viešojo maitinimo paslaugoms, kitos patalpos skirtos kultūrinio turizmo paslaugoms teikti: ekspozicijoms, dailės, liaudies meno, literatūros, kraštotyros parodoms, plenerams ir kitiems renginiams bei užsiėmimams organizuoti“, – pasakojo socialdemokratė.
Projektui įgyvendinti panaudota daugiau nei 2.2 mln. litų. Projektas finansuotas Sanglaudos fondo, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis ir Mažeikių rajono savivaldybės lėšomis.
Savivaldybės administracijos direktorius, socialdemokratas Bronius Kryžius akcentavo, kad darbai nepasibaigė vien tik rūmų atnaujinimu – vykdomi dvaro pagalbinių pastatų bei aplinkos atnaujinimo darbai.
„Kažkada teko matyti iš dvaro rūmų likusias tik sienas be stogo. Daug kam turime dėkoti už tai, kad prieš kelis dešimtmečius Renavo dvaras buvo prikeltas gyventi, o dabar taip gražiai atnaujintas. Privalome visą dvaro ansamblį atnaujinti, todėl mūsų idėjų, energijos, rankų laukia parkas ir oficina“, – sakė Administracijos direktorius.
Renavo dvaro parkas turėtų sudominti gamtos mylėtojus. Parke galima aptikti ne tik įvežtinių ir Lietuvoje gerai pritapusių augalų ar medžių, auga čia ir storiausia Lietuvoje paprastoji eglė, įrašyta į storiausių Lietuvos medžių dešimtuką. Parkas turtingas gyvūnijos įvairove, iš viso čia užregistruota trys augalų ir šešiolika gyvūnų rūšių, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Renavo dvare buvo bandoma auginti šilkverpius ir įrengti šilko kokonų auginimo ūkį. Jau daug metų Renavo dvaro parke stebimos šikšnosparnių kolonijos.
Renavo dvaro sodyba yra Varduvos kraštovaizdžio draustinyje, pats dvaras priskiriamas prie valstybės saugomų kultūros paveldo objektų, dvare įsikūręs muziejus, tačiau lyg šiol nerestauruoto pastato dalies patalpų naudojimas buvo apribotas.