Partijos laikraštis

    Archyvai

Mažeikių rajono prioritetai (pirma dalis)

Didėjančios elektros energijos kainos verčia galvoti apie sprendimus aktualius visiems rajono gyventojams, kurie leistų ne tik sutaupyti mažiau vartojant, tačiau ir patiems pigiau gamintis elektros energiją. Pasaulinis energijos išteklių kainų augimas, panašu, jog ir artimiausiu metu nesustos, o energetikos ekspertų teigimu, elektros kainos jau niekada nebebus tokios žemos kaip iki šiol.

Mažeikių rajono gyventojų iki 2022 m. įrengtų saulės elektrinių galia buvo beveik 4000 KW, o kylant elektros kainoms, susidomėjimas saulės energetika didėja kone su kiekviena diena. Pigesne saulės elektrinių generuojama elektros energija domisi ne tik gyventojai, tačiau ir savivaldybės specialistai. Štai Viekšnių seniūnijoje planuojama statyti 495 KW galingumo saulės elektrinė, dar 750 KW planuojama nusipirkti iš nutolusių saulės elektrinių parkų.

Būtent nutolusiose saulės elektrinių parkuose pagaminta elektros energija bus skirta visų Mažeikių miesto gatvių ir parkų apšvietimui. Planuojama, kad daugiau kaip du kartus pigesnę elektros energiją generuojanti elektrinė per 25 metus leis sutaupyti apie 3 milijonus eurų. Norint patenkinti ne tik Mažeikių miesto, bet ir visų rajono seniūnijų apšvietimo poreikius, mažiausiai reikėtų dar bent 1000 KW galingumo elektrinės.

Pigesnės elektros energijos reikia ne tik gatvių ir takų apšvietimui, tačiau ir Mažeikių rajono savivaldybės valdomų 72 įstaigų poreikiui patenkinti. Nors nemaža dalis įstaigų jau įsirengė saulės elektrines, jos geriausiu atveju užtikrins tik dalį poreikio. Vien Mažeikių viešoji biblioteka turi 24 filialus, nemažai elektros sunaudoja ne tik mokyklos, darželiai ar Mažeikių rajone esantys 5 muziejai, tačiau ir kitos įstaigos. Kuo brangiau mokėsime už savivaldybės įstaigų elektros energiją, tuo mažiau lėšų liks kitiems savivaldybės poreikiams ir gyventojų paslaugoms.

Didesnių ambicijų mokėti mažiau už elektros energiją galėtume pasimokyti iš Elektrėnų savivaldybės. Savo 30 įstaigų poreikiams Elektrėnų savivaldybė kone pirmoji šalyje pasistatė 1,2 MW saulės elektrinę, dar vieną, panašaus galingumo, Elektrėnų rajono gatvių apšvietimui savivaldybė planuoja statyti artimiausiu metu. Nors pastaruoju metu pasigirsta spekuliacijų dėl sumenkusių valstybės galimybių prisidėti prie savivaldybėse statomų saulės elektrinių, privalome pasinaudoti šiandien siūloma 80 ar net 85 procentų intensyvumo APVA parama saulės elektrinių įrengimui.

2021 metais Mažeikių rajone gyveno kiek daugiau nei 50 tūkstančių gyventojų.  Egzistuoja galimybė, kad per artimiausius 15-20 metų, rajono gyventojų gali sumažėti dar 5-8 tūkstančiais. Mažėjant gyventojų skaičiui, akivaizdu, mažės ir į biudžetą surenkamų lėšų bei savivaldybės galimybės. Tai reiškia, kad dabar savivaldybės prioritetas turi būti investiciniai projektai, kurių investicijos turės ilgalaikį poveikį savivaldybės gyventojų gerbūviui. Galime investuoti į trinkeles ir už elektrą mokėti daug, tačiau galime ženkliai atpiginti savivaldybės poreikiams sunaudojamą elektros energiją, o už sutaupytas lėšas gerinti paslaugų ar gyvenimo kokybę Mažeikių rajono gyventojams.

Kalbant apie rajono gyventojų gyvenimo kokybę, galų gale, privalome sutaupytomis lėšomis pagaliau išspręsti daugiabučių namų kiemų ir privažiavimų į juos problemą, pilnai iki galo sutvarkyti visus kiemus ir mašinų stovėjimo aikšteles.

 Daugiabučių gyventojai kasdien patiria nepatogumus dėl duobėtų ir nesutvarkytų įvažiavimų bei kiemų. Tai veikiau ne lėšų, o valios ir prioritetų klausimai. Galima gyventi apsileidus, bet galima ir susitvarkyti.

Negalima pamiršti ir seniūnijų. Siekiant maksimaliai sumažinti biurokratiją ir priartinti valdžią prie žmonių, privalome stiprinti seniūnų galias ir kompetencijas, stiprinti didesnį seniūnijos gyventojų įtraukimą į sprendimų priėmimą. Būtina mažiausiai padvigubinti kaimo seniūnijų bendruomenių projektų finansavimą, padėti bendruomenėms parengti projektus dalyvauti įvairiuose respublikinėse kaimo rėmimo programose. Ne centrinė valdžia, užsidariusi šiltame savivaldybės pastate, o vietos gyventojai ir seniūnas geriausiai žino bendruomenių poreikius, todėl turime padėti ir prisidėti ne tik prie problemų sprendimo, tačiau ir gyvenimo kokybės gerinimo seniūnijose.

Tinkamos investicijos, strateginis mąstymas, psichologiškai neslegianti, kūrybinga darbinė atmosfera savivaldybės institucijose – galimybės mūsų rajonui atsigauti iš sąstingio, vėl tapti patraukliu ir jaukiu čia gyvenantiems bei norinčiam sugrįžti jaunimui. Tikiu, kad galima nutraukti rajono vystymosi sąstingį ir kartu su visais gyventojais kurti tokius Mažeikius, kuriais didžiuotųsi kiekvienas mūsų rajono gyventojas

Rūta Matulaitienė, Lietuvos socialdemokratų partijos narė, kandidatė į Mažeikių rajono savivaldybės meres

 


Komentarai išjungti.

LSDP Mažeikių skyrius