BIOKURAS – PIGUS, EKOLOGIŠKAS, ATSINAUJINANTIS KURAS
Jau antras dešimtmetis UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ sėkmingai plėtojamas biokuro panaudojimas, bei naujų biokuro katilų plėtra. Todėl gerą dešimtmetį čia ženkliai pigesnė buvo šilumos kaina. Ir tik per pastaruosius dvejus metus kolegos- šilumos gamintojai, gavę ES paramas biokuro katilų įsigijimui, su kainomis prisivijo mažeikiečius šilumininkus. Sieringas mazutas, o už jo kūrenimą dideli ekologiniai mokesčiai, mus privertė pažvelgti į biokurą kaip į pigią kuro rūšį ir kaip parodė ekonomika bei skaičiai, mes to nesigailime. Šilumos vartotojai per tą laikotarpį mūsų skaičiavimais sutaupė virš 100 mln. litų. Džiaugiamės, kai 2007 m. privatininkai- UAB „Intergas“ atvedė iš Akmenės į Mažeikius gamtinių dujų vamzdyną. Nors mes mokėjome dvigubai brangiau, lyginant su kitais dujų vartotojais, už naudojimąsi dujotiekio galios ir perdavimo mokesčiu – 14521 Lt., bet buvome įsitikinę, kad atvedus dujas į naftos perdirbimo gamyklą, miestui šis mokestis mažės. Tačiau deja… Po metų šis mokestis šoktelėjo jau iki 89040 Lt., o 2014 m. pasiekė net 131034 Lt. Tad po gauto šoko nuo UAB „Intergas“ mokesčių jau 2010 m. savo lėšomis pasistatėme dar vieną 8 megavatų galios naują šiuolaikišką katilą, kas leido išlaikyti pakankamai žemą šilumos kainą nors už galią ir perdavimą mokėdavome po 3 mln. Lt per metus daugiau, negu kiti Lietuvos dujų vartotojai, suvartojantys analogišką dujų kiekį. 2012 m. bendrovė- UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ laimėjo Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos skelbtą „Biokuro katilų su priklausiniais nuo 500 kW iki 5MW statyba“ konkursą ir gavo 4.779.205 Lt. paramą. Tik truputį daugiau finansiškai prisidėjusi bendrovė centrinėje Mažeikių katilinėje pasistatė atskirą biokuro katilinę- 2×5 MW galios katilus su 2MW galios ekonomaizeriu, kas sudarė galimybę atsisakyti brangių dujų su pačiu brangiausiu galios, perdavimo ir skirstymo mokesčiais. Didelę įtaką šilumos kiekio gamybai duoda 52 daugiabučių namų ir kt. įstaigų, mokyklų renovacija, kas leidžia užtikrinti šilumos tiekimą vien tik pigiu biokuru.
Pirmieji biokuro katilai- tai rusiški perdirbti buvę mazutu kūrenami katilai baigia atgyventi savo darbo laiką ir LR Vyriausybė pažadėjo 30% paramą jų pakeitimui. Esame pateikę paraiškas ir tikimės 2015 m. rudens šildymo sezoną pradėti pakeitę 2 susidėvėjusius katilus naujais šiuolaikiškais katilais, kas stipriai pagerins Mažeikių katilinės techninį stovį. Viekšnių, Reivyčių katilinės seniai kūrenamos biokuru. Gal kiek labiau buvo apleista Viekšnių miestelio katilinė į kurią teko investuoti virš milijono litų. Danija, Skandinavijos šalys toli pažengusios savo naujomis technologijomis į priekį. Dažnai tenka išgirsti nusistebėjimo žodžius, kai apsilankę mūsų katilinėse, užsieniečiai pamato, kad mes sparčiai juos vejamės, nors ir daug pigesnėmis technologijomis. Danija, Švedija ir kitos ES senosios šalys prie biokuro katilinių yra pastatę po 1-2 katilus, kurie degina rūšiuotas atliekas ir taip yra saugoma aplinka, o mes statome didžiulius sąvartynus, kuriuose sukauptas atliekas vėliau vis tiek teks utilizuoti.
Biokuras, investicijos į senų vamzdynų keitimą, mažinant jų diametrus, namų renovacija leidžia stabilizuoti šilumos kainą, o greitu laiku tikiuosi, kad leis jas mažinti, nes bendrovės specialistų laimėtos ES paramos, parduoti aplinkos taršos leidimai, neleidžiami įtraukti į šilumos gamybos kainą. Mes paskaičiavome, jog 2014m. Mažeikių katilinėje šilumą gaminant gamtinėmis dujomis 1MWh kaina gavosi 994 Lt., dyzelinu- 238 Lt., o biokuru- tik 64 Lt. Pagal šilumos ūkius kuruojančių specialistų skaičiavimus bendrovė yra pasiruošusi šilumos gamybai biokuru, kas leidžia sutaupyti apie 2 mln. litų per metus. Pabaigus pradėtus darbus galima mažinti šilumos kainą, o tai yra vartotojams ypač džiugi žinia.
UAB „Mažeikių šilumos tinklai“
Generalinis direktorius
Jonas Jurkus